BERLIN

Naše první zastávka na cestě do Švédska vznikla doslova na poslední chvíli. Do Berlína jsem se chtěla už nějakou dobu podívat, ale nikdy se nenašel čas nebo ostatní nesdíleli moje nadšení. Tentokrát se ale zastávka hodila i taťkovi, jako našemu jedinému řidiči, a tak jsme zde strávili necelé 2 dny. 


4 hodinová cesta s puberťačkou na vedlejším sedadle, není zrovna ideální místo pro prospanou cestu. Ještě když se po cestě povzbudí velkým latté, to je potom o zábavu postaráno. Kdybych jí měla k někomu přirovnat, bude to oslík ze Shreka. Ona si pod tím představí někoho veselého, přátelského a někoho koho nic neodradí, já bych to teda definovala trochu jinak .. 😀 A to máme před sebou ještě přibližně 3 500 km. 
Náš plán na první den byl jasný, obejít taková ta povinná místa, která každý průvodce označuje jako Top 10. Alexanderplatz, Berliner Dom, Postdamer platz, památník holocaustu, Říšský sněm, Braniborská brána  .. 

Druhý den se nesl v duchu nákupů, ale naše první zastávka byl Gedenkstätte Berliner Mauer, což je památník Berlínské zdi. Je neuvěřitelné pročítat příběhy lidí, kteří onu dobu zažili. A k tomu na vlastní oči vidět poslední zbytky této zdi.

Tip 1: Chce to čas – pokud se do Berlína vydáte, vyhraďte si na to dostatečné množství času.  My jsme za ty 2 dny byli uchození a bývali bychom uvítali sednout si na hoďku do parku a poslouchat místní muzikanty.
Tip 2: Vyrazte v noci – Ačkoliv mě ze začátku hlavní město Německa nezaujalo, v noci má svoje kouzlo. Hlavně nezapomeňte zavítat na Reichstag, kde to večer hraje všemi barvami
Tip 3: Čtěte – Pokud se vydáte na Památník berlínské zdi či Židovský památník, nezapomeňte důkladně číst cedule. Sice to zabere pěkně času, ale místu to dodá ještě hlubší nádech. 

Abych to shrnula. Berlín je místo velmi různorodé a na každém kroku vás může něco překvapit.  Když vás ale začne obklopovat stále rostoucí množství jeřábů a odpadků, není to přesně to překvapení, které čekáte. Na druhou stranu, moderní architektura a pohled noční Sprévu od Říšského sněmu to kompenzuje.  
Jak se líbilo v Berlíně vám? 

Já se loučím, mějte se krásně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *