MY STORY | WEIGHT LOSS

Ahoj! 
Dlouho jsem přemýšlela, jestli tenhle příběh vůbec někdy zveřejním. Přece jenom, většina holek, které váha trápí, se o ní stydí mluvit a každá poznámka mířená k jejich postavě jim ublíží. 
Možná si teď říkáte, co já o tom tak můžu vědět. Jenomže právě já ten pocit znám, prožila jsem si ho. 
Rozhodla jsem se, že sepíšu celý příběh toho, jak jsem se zbavila svých 25 přebytečných kilogramů a tím třeba pomůžu slečnám, které jsou ve stejné pozici, jako já před pár lety. 


Nikdy jsem nebyla žádný hubeňour. Nebyla jsem tlustá, ale už od malička jsem byla oplácaná. Chodila jsem na různé tanečky a ve druhé třídě jsem začala s tancem závodně. Pamatuji si, že během prvního týdenního soustředění jsem zhubla 4 kila. To jsem měla normální postavu. Celé tancování bylo hodně náročné. Tréninky 4x týdně a o víkendech jsme buď celé dny dřeli v tělocvičnách, nebo objížděli soutěže. S tancováním jsem sekla na konci šesté třídy a v ten moment vše, co se postavy týče, začalo jít z kopce. Z tancování, kde jsem se pohybovala převážně v prostředí hubených holek, jsem si odnesla mindrák a přišla si neuvěřitelně při těle. Tuším, že v té době jsem vážila nějakých 68kg a měřila 170cm. Během sedmé třídy jsem vyzkoušela latinsko-americké tance, ale po půl roce jsem toho nechala a nic jiného jsem dál nehledala. V osmičce přišel ještě jeden pokus o tancování, ale to se mi také nezamlouvalo, a tak jsem pro jistotu nechala sportu nadobro. Vyhovovalo mi množství volného času, který mi dřív chyběl. Jenomže s velkým množstvím času po chvíli přijde i nuda a s nudou jde ruku v ruce jídlo. V podstatě pokud jsem nebyla s kamarádkami, přišla jsem domů, zapnula počítač a až do večera jsem jen jedla a koukala na na filmy nebo videa. Mamka se v té době začínala ozývat s tím, že začínám tloustnout a měla bych se sebou něco dělat. Jenomže maminku samotnou váha velmi trápí, takže jsem akorát odsekla a ještě na truc snědla tabulku čokolády. Přitom jsem sama věděla, že tloustnu a musím s tím něco udělat, ale prostě jsem to neuměla ovládnout. V létě byste mě v plavkách asi nepotkali a váze jsem se vyhýbala obloukem. Jakmile léto skončilo, začala jsem se cítit trochu líp. Doteď nevím, jak jsem to dělala, ale v oblečení jsem dokázala zamaskovat to, jak silná ve skutečnosti jsem. Upozorňuji, že po celou tuhle dobu jsem se nehýbala, možná tak tělocvik.

V prosinci nastal čas patnáctileté prohlídky. Vždycky jsem se jich bála, i když jsem měla postavu v normálu. Bála jsem se, že od paní doktorky uslyším návrh s tím, že bych mohla jet na odtučňovací tábor a podobně. Jenomže tenhle rok to opravdu přišlo. Při výšce 170cm jsem přesáhla 80kg. Doktorka mi řekla, že pokud by mi to pomohlo, můžu jet na ozdravný pobyt pro silnější, že mi tam poradí v začátcích. V tu chvíli jsem se málem propadla studem. Doma jsem brečela, byla jsem na sebe naštvaná. Myslela jsem si, že jsem našla potřebné odhodlání a všechno zvládnu. 

Na internetu jsem našla plno návodů jak zhubnout. Jenomže jíst 5x denně mi přišlo moc na hubnutí a mnohem lákavější mi přišly články „10kilo za 10dní“. To obnášelo v podstatě nejíst a to jsem nevydržela víc jak půl dne. Další pokus byl zapisování si jídelníčku na internet (stob.cz), mamka to tak dělala a pomáhalo jí to. Zadá se tam výška, váha, jak moc sportuješ a kolik chceš zhubnout. Nejvíc šlo 12kg za 3 měsíce. Vypočítalo mi to přesný poměr tuků, sacharidů, bílkovin a zároveň jakou kalorickou hodnotu bych neměla přesáhnout. Za první týden jsem zhubla 2,5kila a byla nadšená. Jenže postupně mě začalo otravovat všechno vážit a nechala jsem toho. Za 3 týdny jsem zhubla 5kilo. Jen co jsem toho nechala, všechny kila byla zpět. Přesto jsem si odnesla nějaké poznatky. Každý den mám moc sacharidů, málo bílkovin a skoro žádnou zeleninu. Ve svém úsilí jsem pokračovala, ale skladba jídelníčku byla naprosto špatná. Například jsem snědla celou čokoládu na úkor oběda, protože kaloricky to nakonec vyšlo. Blbost. Jak šel čas, pronikla jsem do sféry zdravé stravy. V tu chvíli jsem ovládala teorii, ale praxe byla horší. Léto se blížilo neuvěřitelnou rychlostí, já panikařila a začala blbnout. Byly to zeleninové dny, ovocné dny, atd. Nikdy jsem to nevydržela a večer vyjedla celou lednici. Léto bylo tady a já na sobě neviděla pokrok.


V tomto období mi něco přeskočilo v hlavě. Díky bohu. Rozhodla jsem se, že už nechci hubnout 10kilo za 10dní, ale zkusím tu pomalejší a zdravější cestu. Velkou motivací pro mě byla nová škola, noví kluci. Na začátku září jsem vážila 79, a i když to nebyl velký rozdíl, byla jsem na sebe pyšná a cítila se lépe. V září jsem se odhodlala jít na hodinu fitboxu a u něj už vydržela. Byl to po dlouhé době pořádný pohyb a kila šla dolu. V říjnu jsem se zamilovala, další velká motivace a trochu i důvod, že jsem se na to nevykašlala jako v předchozích pokusech. Chci podotknout, že stravování jsem v té době neřešila. Klidně jsem si zašla do KFC nebo na muffin. Vše bylo tedy založené na sportu. Okolí si mého snažení začalo všímat, což mě těšilo a já tím pádem měla větší chuť do cvičení.

V lednu jsem se dostala na 72 kilo. V té době si mé tělo na cvičení zvyklo a ručička váhy se přestala hýbat. Pokusila jsem se o další krok, dát šanci zdravé stravě. Světe div se, tentokrát to vyšlo. Kila šla dolů. Cvičení jsem stále držela na fitboxu dvakrát do týdne.
Při 66kg přišel další zásek. Nastal čas další změny. S kamarádkou jsme se rozhodly, že jeden fitbox vyměníme za trampies. Zároveň jsem čas od času obula běžeckou obuv a  půl hodiny pobíhala po okolí. Pocitově jsem se i po jednom běhu cítila lépe a hubenější. Ke konci školního roku jsem přidala posilování a moje postava se mi začínala zamlouvat. To bylo asi poprvé v životě. Na konci letních prázdnin, přibližně rok od mého začátku, jsem měla o 20 kilo méně z původní váhy. Od té doby zdravou stravu i cvičení stále držím. Byly chvíle, kdy se váha hnula na 65 kilo a já byla smutná. Ale při troše snahy se vše vrátilo do normálu, k mým 62kg. V posledních měsících jsem se do cvičení položila ještě víc, poupravila časy jídel a konečně se dostala pod můj cíl a to pod 60 kilo. Sice ještě nemůžu říct, že jsem maximálně spokojená. Jak se znám, neřeknu to nikdy. Na druhou stranu myslím, že mám být na to pyšná. 
Tady přidávám důkaz … A ano, stydím se:D 

Na závěr bych chtěla říct, že pokud máte pocit, že takové odhodlání nemáte, nebojte. Někde ve vás se skrývá, a když jsem ho objevila já, které nedělalo problém sníst celou Nutellu a Milku na posezení, najde ho každý.

Pokud máte jakoukoliv otázku ohledně hubnutí, určitě jí nechce v komentářích. 

Mějte se krásně!

0 thoughts on “MY STORY | WEIGHT LOSS

  1. Ahoj
    Obdivuji tvuj vysledek
    Ja jsem mela take nadvahu, ale kdyz jsem zhubla (nezdravym zpusobem) pod mou cilovou vahu, porad mi to nestacilo a zhubla jsem jeste o 10 kilo navic (celkem 30 kilo)
    Ted uz mam zase zdravou vahu, ale mam problem si ji udrzet a stale padam do podvahy..nemas nejake rady, jak si udrzet vahu a ani nezhubnout ci neztloustnout? Dekuju

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *